Sivilceler için C Vitami Kullanımının Etkisi

Sivilceler için C Vitami Kullanımının Etkisi

Akne olarak da bilinen akne vulgaris, sivilce ve yağlı cilde neden olan bir cilt hastalığıdır. Birçok insan sivilceleri hafifletmek için topikal kremler, ilaçlar, yiyecekler ve takviyeler kullanır. C vitamini de sıklıkla akne tedavi yöntemlerinde tercih ediliyor. Peki, C vitamininin topikal uygulaması akne tedavisinde başarılı bir sonuç yaratıyor mu? 

Askorbik asit olarak bilinen C vitamini, cildiniz de dahil olmak üzere sağlık için birçok faydası olan suda çözünür bir vitamindir.

Bu vitamin aynı zamanda, vücut hücrelerinize zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Cildiniz hem dış hem de iç faktörler nedeniyle serbest radikallerden etkilenir. Bu faktörlerin yanı sıra diyet, stres, sigara, ultraviyole (UV) ışınları ve çevre kirliliği gibi sebepler de cilt sağlığını etkiler.

Cildinizin epidermisi (insan gözüyle görülebilen en üst tabaka) yüksek C vitaminine ihtiyaç duyar. Bu besin maddesi, cildin korunması ve iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar.

Akne, çevresel stres faktörleri tarafından şiddetlenebilen oldukça enflamatuar bir durum olduğundan C vitamini tedavide aktif bir rol oynayabilir.

 

C vitamini sivilceyi nasıl tedavi eder? 

Tıkanmış gözeneklerin neden olduğu bu irin içeren iltihaplı şişlikler, kızarıklığa ve şişmeye neden olur.

Akne, birçok kişiyi yara izleri ve cilt hasarı ile de baş başa bırakır. Bununla birlikte araştırmalar C vitamininin bu problemlerden birkaçını tedavi edebileceğini göstermektedir.

C vitamini açısından zengin gıdaların tüketilmesi cilt sağlığına destek olurken akne oluşumlarını azaltmaz.

Bununla birlikte yapılan araştırmalar, C vitamininin topikal uygulamasının akne tedavisi için yararlı olabileceğini gösteriyor.

Sivilce ile iltihabı azaltabilir 

Yaş, genetik ve hormonlar akne için risk faktörleridir. Ayrıca cilt bakterisi cutibacterium acnes de bu durumu tetikleyebilir.

 

C vitamininin anti-enflamatuar özelliği göz önüne alındığında topikal olarak kullanılması akne ile ilgili kızarıklık ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle akne lezyonlarının görünümünü iyileştirebilir.

Etiketler: Sivilce ve Akne Tedavisi
Eylül 11, 2021
Listeye dön